Národní muzeum, Náprstkovo muzeum, České muzeum hudby, Muzeum Antonína Dvořáka…

  Tam všude (a ještě i jinde – celkem jde o více než čtyři desítky míst) budou moci děti v rámci tradiční pionýrské akce „Ledová Praha“, konané 1.–3. února 2019, zajít se svými rodiči nebo vedoucími buď zdarma, nebo za zvýhodněné vstupné. Na tiskové konferenci o tom 23. ledna t.r. informovali zástupci Pionýra.

  Ledová Praha (ilustrační foto Pionýr)Zmíněná akce, pořádaná Pionýrem ve spolupráci s Nadací Dětem 3. tisíciletí již podevatenácté, je pozoruhodná ve dvou ohledech. Jednak tím, že skýtá bezplatně či levně(ji) atraktivní náplň pro mimoškolní vyžití během pololetních prázdnin, a jednak svou návštěvností. Ta se podle počtu rozdaných „Ledových karet“ (univerzálních vstupenek platných do všech rozmanitých objektů zapojených do akce) pohybuje v posledních letech kolem čísla 15 000.


  Ledová karta (foto Jiří Majer)Ledové karty si mohou zájemci zdarma vyzvedávat od pondělí 28. 1. do pátku 1. 2. 2019 mezi 09.00 a 17.00 na Ústředí Pionýra, Senovážné náměstí 977/24, Praha 1 – telefon 222247529. Další informace včetně úplného výčtu volných a zlevněných vstupů lze nalézt na projektovém webu www.ledovapraha.cz.


  Tiskový mluvčí Pionýra Jakub Kořínek (foto Jiří Majer)Jaké novinky letošní „Ledovka“ přináší? „Například půjde o výstavu StarDance v Galerii Rohlík nebo o Galerii ocelových figurín nebo o Muzeum voskových figurín Grévin,“ nastínil tiskový mluvčí Pionýra Jakub Kořínek. „Máme taky trošku odlišné doprovodné programy. Odlišné v tom smyslu, že tradiční geocachingová hra má každý rok jiné téma. A letos budou moci příznivci geocachingu dorazit třeba na místa, kde se historicky v Praze vyráběly peníze, na místa spojená se zpracováním zlata, ražením mincí, výrobou cenných tiskovin a podobně,“ rozvedl Jakub Kořínek. Dodal, že zároveň s „Ledovou Prahou“ poběží ještě tzv. Velká ledová soutěž, do níž se může zapojit úplně každý, odpovědět na otázky a třeba pak i vyhrát nějakou hezkou deskovou hru.

  Pionýr, z. s.„Kromě toho, že to je duševní neformální vzdělávací oáza, tak jsme přišli na to, že to je i poměrně významná turistická aktivita,“ pronesl na adresu oblíbené činnosti geocachingových nadšenců předseda Pionýra Martin Bělohlávek, „protože spoustu kešek (schránek) musejí jejich hledači fakticky odšlapat – metro ani tramvaj je tam nedoveze…“ Upozornil přitom, že řada dětských kolektivů účastnících se Ledové Prahy je tvořena právě oněmi „lovci kešek“.

  Předseda Pionýra Martin Bělohlávek (foto Jiří Majer)Předseda Pionýra pohovořil rovněž o koncertu Děti dětem (www.detidetem.cz), další tradiční akci pořádné paralelně s Ledovou Prahou, letos pod heslem Pionýrská chemie. Koncert Děti dětem přináší další pódiovou zkušenost pro řadu mladých talentů (foto Jiří Majer)Pódium pražského Kongresového centra má podle něj opět patřit nadaným dětem – účastníkům hudebních a tanečních kol známé pionýrské soutěže. „Bude to opět sloučenina všech možných finále nebo disciplín Pionýrského Sedmikvítku,“ vysvětlil předseda Pionýra. Pionýrský Sedmikvítek je postupovou soutěží, jež přes základní a oblastní kola míří k republikovým finále. „Jedno z nich bylo před čtrnácti dny v Českých Budějovicích; bylo to finále Melodie – a myslím si, že jsme tam objevili talent. Takový, o kterém bude stát za to psát a který budeme vnímat jako velmi, ale velmi perspektivní osobnost, typu třeba Radky Fišarové nebo Báry Zemanové, které přes naše kola Sedmikvítku postoupily až k výšinám SuperStar nebo něčeho podobného,“ doplnil Martin Bělohlávek s tím, že koncert Děti dětem je už od konce prosince 2018 vyprodán.

  Ledová Praha (ilustrační foto Pionýr)Ledová Praha (ilustrační foto Pionýr)Jde o jeho 22. ročník, tradičně konaný pod záštitou předsedy vlády (Andrej Babiš). Koncert i Ledovou Prahu pak zaštítili předseda Poslanecké sněmovny PČR (Radek Vondráček), ministr školství (Robert Plaga) a předseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (Václav Klaus ml.). „Předpokládáme návštěvu i oficiálních hostů – a uvítáme-li mezi námi ministryni financí (Alenu Schillerovou), tak se může přesvědčit, jak jsou státní prostředky, formou dotací poskytované ministerstvem školství, užívány v praxi,“ poznamenal předseda Pionýra.

  Ledová Praha (ilustrační foto Pionýr)Během setkání s novináři několikrát zaznělo, že Ledová Praha je akcí určenou především dětem, respektive dětem s dospělým doprovodem – a nikoli opačně: parta dospělých, která by si s sebou vzala dítě jako maskota, slevu nedostane…
  Ledová Praha (ilustrační foto Pionýr)Pro dopředu přihlášené mimopražské kolektivy, pokud o to projeví zájem, mohou organizátoři zajistit ubytování v pražských školách. „Pokud se ptáte na nejvzdálenější účastníky Ledové Prahy, tak v České republice jsou i z nejzazších příhraničních regionků a – jakkoliv to zní zvláštně – budou tu i zahraniční hosté,“ řekl Martin Bělohlávek. Upřesnil, že jde o účastníky z řad spřátelené dětské organizace Fénix ze Slovenska. „Jsme rádi, protože si myslíme, že česko-slovenská vzájemnost se může pěstovat i touto méně tradiční formou,“ uzavřel předseda Pionýra.