Příroda nás ohromuje svou složitostí a hmyz tvoří významnou část těchto důmyslně vybudovaných systémů, v nichž my představujeme jen jeden druh z milionů. Proto se kniha Planeta hmyzu zabývá podivnou, krásnou a bizarní hmyzí havětí, která tvoří základ světa takového, jak jej známe. Kniha vyšla v Nakladatelství Kazda.

    Obálka knihy Planeta hmyzu
    Obálka knihy Planeta hmyzu

    Ať se nám to líbí, nebo ne, naše Země je v podstatě planetou hmyzu. Hmyz najdeme prakticky všude – v lese i v trávě, v potocích nebo v parku, ale i na mnoha velmi neočekávaných místech – v nadmořské výšce šest tisíc metrů, v nejhlubších jeskyních světa, v kostelních křtitelnicích, uvnitř počítačů i v nozdrách mrožů. Tito drobní živočichové se od nás značně liší: někteří mají kostru z vnější strany těla jako brnění, jiní mohou mít uši na kolenou, oči na penisu či jazyk na nohou. I když mají naši hmyzí souputníci mozek velikosti sezamového semínka, dokážou rozpoznávat obličeje. Hmyz má také neuvěřitelné reprodukční a adaptační schopnosti.

    Ačkoli na každého člověka žijícího na Zemi připadá 200 milionů hmyzích jedinců, jejich počty dramaticky klesají. Zatímco lidská populace se za posledních 40 let zdvojnásobila, hmyzu o polovinu ubylo. Přitom lidstvo je na práci mnoha druhů těchto drobných živočichů závislé. Potřebujeme je k opylování, k rozkládání mrtvých organismů a k tvorbě hlíny, potřebujeme je jako potravu pro jiná zvířata, pomáhají nám udržet škodlivé organismy na uzdě, šíří semena, jsou nám nápomocní při výzkumech a svými chytrými řešeními nás inspirují. Už jen z čistě egoistických důvodů bychom se o zdraví a blaho těchto drobných tvorů měli zajímat. Péče o ně je jakousi životní pojistkou pro naše děti a vnoučata.

    „Není pochyb o tom, že hmyz potřebujeme. Pokud se budeme o hmyz více starat, můžeme na tom jenom získat. Zajímejte se o brouky, najděte si čas na jejich pozorování i na to, že se o nich dozvíte víc. Učte děti o všech podivnostech z hmyzí říše a o tom, jak je hmyz užitečný. Mluvte o broucích hezky. Nalákejte na svoji zahradu květinové návštěvníky. Protlačte hmyz na jednání veřejné správy o územních plánech, do diskusí o zemědělství a o státním rozpočtu. Radujme se z motýlích barev, obdivujme podivuhodnosti hmyzích soužití a buďme vděční za to, že hmyz pracuje v náš prospěch,“ říká autorka knihy Anne Sverdrup-Thygesonová.


    O autorce:
    Anne Sverdrup-Thygeson je profesorkou Norské zemědělské univerzity v Ås poblíž Osla a vědeckou poradkyní Norského institutu pro výzkum přírody. Má doktorát z biologie ochrany, přednáší o managementu přírody a biologické rozmanitosti lesů. Anne je také ultramaratonskou běžkyní.


    Odkaz na knihu na webu nakladatele: http://www.knihykazda.cz/planeta-hmyzu


    Zařadil: -maj-

    Autoři