Bambiriádo, ahoj za rok!PRAHA 29. května 2005 – V neděli odpoledne skončil sedmý ročník celostátní přehlídky dětských a mládežnických sdružení – Bambirády, pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). Na Bambiriádě 2005 se kromě řady zástupců státní správy a samosprávy objevili i vrcholní politici – do Liberce zavítal předseda Senátu Přemysl Sobotka a na pražský Vítkov ministr vnitra František Bublan. „Na křídlech dětské fantazie“, jak znělo motto letošního ročníku, se Bambiriáda rozletěla během uplynulých čtyř dní do 27 měst ve všech krajích ČR. V předstihu ji jako jednodenní akci podle českého vzoru uspořádali ve dvou slovenských (Žilina, Námestovo), a poprvé dokonce i v jednom polském (Bielsko-Biala) městě.

    Dětská tisková agenturaSmyslem celé akce bylo upozornit veřejnost na význam mimoškolní výchovy mladé generace a zdůraznit roli, jakou v této oblasti sehrávají dětská a mládežnická sdružení, ale též domy dětí a mládeže a centra volného času. Ukázky z jejich programu si letos nenechalo ujít přes 200 000 návštěvníků Bambiriády; přesný součet bude znám po získání dílčích výsledků ze všech bambiriádních měst. Z těch dosavadních zatím vyplývá, že nejvíce lidí – hlavně rodičů s malými dětmi – se i v tropickém horku vypravilo na akci v Praze, v Chomutově a v Děčíně.

    Markéta Kelnarová – Lev parádník - kategorie do 6 letV rámci Bambiriády byli oceněni cenou ČRDM „Přístav“ zástupkyně starosty Městské části Praha 22 Eliška Machačová a starosta Šumperka Zdeněk Brož. Malovanou „trosečnickou“ láhev s poselstvím dostali za svoji podporu a pomoc mladé generaci i těm, kteří se na jejich mimoškolní výchově podílejí. Díky Bambiriádě jsou také známi vítězové dětské výtvarné soutěže „Okřídlený lev“, kterou připravila ČRDM spolu s generálním partnerem Bambiriády, Generali Pojišťovnou a.s. I soutěž o třicetiminutový vyhlídkový let nad Prahou pro tři osoby, pořádaný Aeroklubem Letňany, je uzavřena: vyhrál Marko Pejatovič z Prahy 2.

    Národní památník na VítkověVedlejším efektem pražské Bambiriády bylo dočasné oživení Národního památníku na vrchu Vítkov, po pádu komunismu přehlíženého a nepřitažlivého. „Byla jsem tu už dříve a vždycky mi šel mráz po zádech. Teď je to příjemnější, že to najednou dnes není mauzoleum,“ řekla na dotaz jedna z účastnic bambiriádní ankety. Okolí památníku se načas proměnilo v Letiště s „ranvejí“ a hangáry, kde předvádělo ukázky své činnosti na 40 mládežnických spolků. V památníku byla umístěna expozice hlavolamů a deskových her. Probíhaly tam také „kulaté stoly“, na kterých zástupci Sněmu dětí a mládeže diskutovali s pozvanými hosty – v neděli třeba s Ivo Kaplánem z Unie Federalistů a s židovským spisovatelem Tomášem Kolským.

    Ivo Kaplán, Unie FederalistůJak v hlavním městě, tak i v regionech svorně spolupracovala nejrůznější sdružení: skauti, pionýři, tomíci, hasičský dorost, mládež Českého Červeného kříže, indiáni z Ligy lesní moudrosti a další. Bambiriádní městečka vytvářela svůj osobitý ráz – například v Mělníku stála tee-pee, zubříky a altány a kolem pódia visela letadla, balóny, vzducholodě, dokonce i papírový vrtulník. O pěkný poprask se tam postaral Petr Poláček, finalista loňské soutěže Česko hledá SuperStar: místo v dohodnutou sobotu přijel nečekaně dětem zazpívat už v pátek… Hlavní i doprovodné akce nejrůznějšího druhu byly ostatně k vidění, slyšení a vyzkoušení prakticky všude, kam dětská fantazie na svých křídlech letos dolétla. Tomáš Kolský