V jihočeské obci Holašovice, nazývané perlou selského baroka, se pořádají ve dnech 20.-22. července XV. Selské slavnosti, staročeský jarmark lidových řemesel s pestrým kulturním programem.

  Na holašovickou náves se letos opět sjede přes 240 lidových umělců. (Foto Jan Pitálek)

  Třídenní ukázka původní lidové tvořivosti, tamboru, tance, jihočeských heligonek, kejklířů, šermířského umění, jarmarečního zpívání, spojená s produkcí folklorních souborů, folkových skupin, ale i country a dechových hudeb, se koná na historické návsi obce, proslavené jedinečnými památkami lidové architektury.

  Na holašovickou náves se letos opět sjede přes 240 lidových umělců. (Foto Jan Pitálek)Na rozlehlou náves se letos opět sjede přes 240 lidových umělců a řemeslných tvůrců z Čech, Moravy a Slovenska. Návštěvníci mají jedinečnou možnost pozorovat předvádění původních řemeslných technik, zručnost a cit pro tradiční výrobu i sami si některé z řemesel vyzkoušet. Pro děti i dospělé je připravena spousta zábavy: projížďky na koních, povození na dřevěném ručně poháněném kolotoči, tvůrčí řemeslné dílny, chytání jihočeského kapra z kádě do ruky, pojídání pečených buchet a koláčů a mnohé jarmareční atrakce. Na letošních slavnostech dojde také k udělení značky Regionální potravina Jihočeského kraje 2012.

  Na holašovickou náves se letos opět sjede přes 240 lidových umělců. (Foto Jan Pitálek)V kulturním programu vystoupí jihočeské soubory Písečan a Libín-S Prachatice, dětský folklorní soubor Kohútek z Bánova, Slovácký krúžek Svatobořice-Mistřín, lidová hudba Fidlikanti ze Slovenska, folková hudební skupina Nezmaři, folková kapela Šafrán, country kapela New Rangers a řada dechových hudeb – Doubravanka, Podhoranka, Úhlavanka, Malá kapela, Babouci a místní Skalačka. Významným hostem letošního ročníku bude profesionální folklorní soubor VUS Ondráš z Brna.

  Na holašovickou náves se letos opět sjede přes 240 lidových umělců. (Foto Jan Pitálek)Holašovice patří mezi dvanáct historických sídel v České republice, zastoupených v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V programu slavností bude připomenuta dvě výročí – 20 let od zápisu první české památky na seznam UNESCO a zároveň 40 let od založení této světové organizace.
  Přijeďte do jižních Čech připomenout si prastaré tradice. Selské slavnosti v Holašovicích se právem zařadily mezi nejkrásnější a nejpestřejší folklorní festivaly v České republice.

  Selské slavnosti organizuje obecně prospěšná společnost „Občané Jankova a Holašovic sobě a všem“ spolu s Obcí Jankov a Folklorním sdružením ČR ve spolupráci s místními organizacemi a partnery. Akci podporují Jihočeský kraj, E-ON, Mattoni, Budějovický Budvar, TransSoft a.s., ateliér MALEC, ASTON, Rumpold, Lesy ČR, Faktor, DCD Ideal, OSA,. atd. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Rádio Faktor, Mediatel-Zlaté stránky, Rádio Proglas, TV NOE, Dětská tisková agentura, Borovice.cz, časopis Folklor, Literární noviny, Deník, ČRo České Budějovice.