pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: sdružení

     QR kód této stránky ->

Zákon o dětských skupinách: neziskovky i zaměstnavatelé táhnou za jeden provaz

Autor: Jiří Majer | zařazeno: 28. 8. 2014 | přečteno 11167

Návrh zákona o dětských skupinách v té podobě, v níž ho Senát vrátil do Poslanecké sněmovny, je kompromisem přijatelným jak pro neziskový sektor, tak pro komerční sféru.

O tiskovou konferenci k zákonu o dětských skupinách měli novináři zájem (foto Jiří Majer)

Shodli se na tom účastníci tiskové konference, konané 27. května 2014 v prostorách České rady dětí a mládeže (ČRDM). Zároveň upozornili na to, že projednávání zákona, jehož původní sněmovní znění ohrožovalo existenci řady neziskovek pracujících s dětmi, ještě neskončilo.

Předsedkyně Asociace lesních mateřksých škol Tereza Valkounová: Teprve až zákon projde Sněmovnou v podobě, která nás nebude ohrožovat, tak si skutečně oddechneme (foto Jiří Majer)„Cítíme, že zdaleka není vyhráno. Senát vnímáme jako nějaký poločas; teprve až zákon projde Sněmovnou v podobě, která nás nebude ohrožovat, tak si skutečně oddechneme,“ prohlásila předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová. Asociace proto nyní organizuje v pořadí již druhou petici (dostupná je na webu www.e-petice.cz) a na počátek školního roku chystá Týden otevřených dveří v lesních mateřských školách. „Všech sto dvacet lesních školek první týden v září otevře své brány a bude zvát veřejnost, a zejména politiky, aby se přišli podívat na to, co to lesní mateřská škola je,“ upřesnila Tereza Valkounová. Zájemci si mohou tu „svoji“ lesní školku vyhledat na webu www.lesnims.cz

Předsedkyně Asociace lesních mateřksých škol Tereza Valkounová a předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček (foto Jiří Majer)Snahou „dětských“ neziskovek je dosáhnout toho, aby registrace k dětským skupinám byla volitelná, ne povinná. „Vnímáme to jako dobré řešení na záchranu tří tisíc míst v lesních mateřských školách a přejeme si, aby to tak vnímala i Sněmovna – a takto dále postupovala,“ podotkla předsedkyně Asociace LMŠ. Upozornila rovněž na fakt, že lesní školky, fungující u nás pátým rokem, nyní skýtají pracovní uplatnění pro 600 lidí.

Na tiskové konferenci k zákonu o dětských skupinách  - zleva: Vít Jásek, Michaela Bernardová, Tereza Valkounová a Aleš Sedláček (foto Jiří Majer)Téma tzv. dětských skupin bylo v posledních týdnech a měsících značně živé. Poté, co návrh příslušného zákona schválila Poslanecká sněmovna, řada organizací pracujících s dětmi – již zmíněná asociace, Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) a další – se postavily velmi silně proti.
Předseda ČRDM, reprezentující přes 200.000 individuálních členů, Aleš Sedláček přiblížil motivaci České rady. V zásadě je dvojí.
crdmAleš Sedláček, předseda ČRDM: Citlivý politik by měl říct - Aha, tady je nějaký směr, tady to někam jde, ono něco funguje bez toho, že bychom to nalajnovali a cpali do toho obrovské peníze... (foto Jiří Majer)Předně – ČRDM vnímala původní znění legislativní normy jako vlastní ohrožení. „Situace je dnes taková, že my potřebujeme ve svých organizacích pracovat už s předškolními dětmi, abychom vůbec měli šanci vzbudit zájem dětí a udržet ho po dobu jejich dětství, dospívání a nakonec i dospělosti. Aby (pak) pracovali pro svoji organizaci, protože organizace, které sdružujeme, jsou dobrovolnické a fungují pouze díky práci, kterou odvádí jejich členové nebo jiní dobrovolníci či sympatizanti,“ vysvětlil Aleš Sedláček. Varování právníků, že návrh zákona obsahuje povinnou registraci k dětským skupinám za podmínek, jež nemusejí být splnitelné, nasměrovalo zástupce ČRDM s dotazem na Ministerstvo práce a sociálních věcí – kde zjistili rozpory ve stanovisku různých odborů. „O to víc jsme se potom začali aktivizovat a spojovat. A zjišťovali jsme, kolika organizací se to vlastně týká, kolik je tady různých aktivit s předškolními dětmi, jak jsou ty aktivity pestré – a jak vznikaly dost často ´zespodu´, bez toho, že by k tomu někdo vydal nějaký pokyn, bez toho, že by byla schválena nějaká politika, bez toho, že by na to byly potřeba nějaké obrovské peníze, natož evropské,“ rozvedl předseda České rady.
Předseda ČRDM Aleš Sedláček v rozhovoru pro TV Barrandov (foto Jiří Majer) Druhá motivace byla pro ČRDM principiální, chtěla se držet vytýčených zásad. Česká rada si dala do vínku při svém založení mj. to, že se bude zajímat o právní prostředí příznivé pro práci s dětmi a o to, aby byla v povědomí veřejnosti pozitivně vnímána. “A že existují i jiné formy vzdělávaní než to klasické ve školách nebo formálních zařízeních… A najednou nám docvaklo, že tu je obrovský útok na svobodu… Citlivý politik by (na to) měl říct: Aha, tady je nějaký směr, tady to někam jde, ono něco funguje bez toho, že bychom to nalajnovali a cpali do toho obrovské peníze – měli bychom jít ještě o krok před nimi (neziskovkami), měli bychom jim tu cestičku umetat… Najednou si tu (ale) někdo usnadnil práci a řekl: My zavedeme plošnou regulaci, protože ono to bude jistější. A pak začali vymýšlet argumenty, proč to bude ´jistější´…“ dodal předseda ČRDM.

Radní Unie center pro rodinu a komunitu a ředitelka zbraslavského Rodinného centra Pexeso Michaela Bernardová: Čekali jsme na to šest let... (foto Jiří Majer)Po bok Asociace LMŠ se postavila také Unie center pro rodinu a komunitu. Její radní Michaela Bernardová přitom upozornila na typovou podobnost obou uskupení. „Čekali jsme dalšího pomocníka suplujícího nedostatek míst ve školkách, a to měly být dětské skupiny. Čekali jsme na to šest let. Vytvářeli jsme během té doby spoustu dalších alternativních možností, což byly třeba svépomocné skupiny, hlídací služby, vznikly takhle i firemní školky… A najednou se zrodilo něco, co nemělo být další alternativou, ale takovým zničujícím hybridem,“ poznamenala Michaela Bernardová.

Výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek: Pro nás je to dobrý kompromis (foto Jiří Majer)Spolu s sní, Terezou Valkounovou a Alešem Sedláčkem usedl na tiskové konferenci za jeden stůl i Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů (UZS). Připomněl, že zaměstnavatelé už od počátku diskusí o tom, čemu se dnes říká „dětské skupiny“, měli dva požadavky. Za prvé: aby takové zařízení bylo jednodušší než klasická mateřská škola. A za druhé: aby prostředky vynaložené na jeho zřízení mohla firma odepsat z daní (náklady na školku nemůže). Nárok na daňové úlevy byl časem akceptován, prvý požadavek je na tom z hlediska zaměstnavatelů hůř, je méně liberální. „Návrh v této (senátní) podobě je pro nás akceptovatelný. Setkání se zástupci médií se konalo v prostorách České rady dětí a mládeže (foto Jiří Majer)Nejsme z něj nadšeni, protože si myslíme, že reguluje víc, než by nezbytně musel, nicméně zase respektujeme to, že pokud stát dává nějakou daňovou výhodu, tak požaduje nějaké podmínky, za kterých to (zařízení pro předškoláky) může být zřizováno,“ shrnul Vít Jásek. Zaměstnavatelé sice vidí i v jeho aktuálním znění určité omezující bariéry, k nimž mají výhrady, v zásadě s ním však souhlasí. „Pro nás je to dobrý kompromis. A říkáme: Hlavně ho schvalte, aby už po těch osmi letech ´něco´ bylo – a mohla ta zařízení vznikat…“Související články:
Za neočkování dětí: V jednání je pouze vyšší pokuta lékařům - 13.01.2015
Sleva na dani z příjmu za dítě ve školce? Jak na to? - 05.01.2015
Jak přitvrdit s povinným očkováním? Likvidačními pokutami, navrhuje ministerstvo. - 02.01.2015
(K)očkování s miliony - 01.01.2015
Bít děti se v ČR stále smí: změní se ale tresty za týrání - 03.12.2014
Ikona didaktiky Milan Hejný jde tvrdě proti povinné maturitě z matematiky - 03.12.2014
Rodiče mohou žádat o daňovou slevu za školku - 02.12.2014
Hejný: Při výuce matematiky je podstatná radost - 01.12.2014
AIDS není smrtelnou chorobou, myslí si každý šestý do 26 let - 01.12.2014
Veřejná ochránkyně práv: Rodiče nemusí živit „věčné studenty“ věčně - 23.11.2014
Vznikne u nás úřad dětského ombudsmana? - 20.11.2014
Benefiční festival země, z tebe, z nebe - pro lesní školky - 12.11.2014
Dům tří přání - Vybarvi se! - 12.11.2014
Nová facebooková stránka Dětské skupiny a novelizace zákona - 05.11.2014
Sněmovna prosadila zákon o dětských skupinách. Předseda ČRDM Aleš Sedláček doufá v jeho brzkou novelizaci (AKTUALIZOVÁNO 5. 11.) - 04.11.2014
Sněmovna prosadila zákon o dětských skupinách - 04.11.2014
M. Horská: Do 3 měsíců můžeme mít dobrý zákon, který neohrozí péči o děti - 04.11.2014
Přijetí zákona o dětských skupinách s příslibem okamžité novelizace je příliš vysoké riziko, píší dětské organizace vládě (AKTUALIZACE 31.10. a 1.11.) - 31.10.2014
Napětí kolem zákona o dětských skupinách nekončí – hlasování ve Sněmovně bylo odsunuto - 31.10.2014
„Přijetí zákona o dětských skupinách s příslibem okamžité novelizace je příliš vysoké riziko,“ píší dětské organizace vládě - 30.10.2014
Státní škola je nesvobodná, dětem založíme vlastní, rozhodli se rodiče - 24.10.2014
5 důvodů, proč zákon o dětské skupině zlikviduje péči o předškolní děti (AKTUALIZOVÁNO 24. 10. 2014) - 24.10.2014
Poslanci odložili hlasování o dětských skupinách o týden - 24.10.2014
Zachránit víc než dětské skupiny - 17.10.2014
Chceme zachránit pestrost předškolní péče (petice) - 15.10.2014
Sněmovna nás chce zlikvidovat, bojí se lesní školky - 11.10.2014
Děti trpí školní fobií, konce mohou být tragické - 10.10.2014
Prezident Miloš Zeman vetoval zákon o dětských skupinách - 09.10.2014
Komentář k zákonu o dětských skupinách: Funguje to? Zlikvidovat! - 05.10.2014
Poslanci odsoudili tisíce míst pro děti k zániku - 25.09.2014
Poslanci přes hrozbu zániku lesních školek odmítli senátní záchranný návrh - 23.09.2014
Vychovávejte děti k nedůvěře, radí rodičům odborníci - 13.09.2014
Proč nám chutná i teorie relativity – nové kurzy pro nadané děti začínají - 10.09.2014
Děti necvičí, tloustnou a v dospělosti se to snaží napravit - 17.08.2014
Hvězda pískovišť se vrací. Oranžová tatrovka v testu - 14.08.2014
Opravdový frajer neskáče, jak někdo píská! – pozvánka na semináře BanalFatal! - 11.08.2014
Opravdový frajer neskáče, jak někdo píská! - 11.08.2014
Skleníkové děti potřebují slunce a pobyt v přírodě - 09.08.2014
Zažít město jinak... 2014 - 07.08.2014
Ondřej Šteffl: Chcete-li své děti rozvíjet, nespoléhejte jen na školu - 05.08.2014
Odklad školní docházky má v Česku pětina dětí - 03.08.2014
K zákonu o dětských skupinách přijali senátoři pozměňovací návrh, který prosazovala ČRDM - 24.07.2014
Lesní školky mají naději - zákon o dětských skupinách se vrací do Sněmovny - 24.07.2014
Ochranáři apelují na senátory: dejte lesním školkám šanci - 20.07.2014
TV Barrandov referuje o chystaném zákonu o dětských skupinách - 18.07.2014
ČT24: Neziskovky se staví proti současnému znění zákona o dětských skupinách - 16.07.2014
EDUin: Zákon o dětské skupině jeden problém řeší a druhý vyvolává - 16.07.2014
LOM: Při záchraně lesních MŠ jde také o mužský element v předškolním vzdělávání - 11.07.2014
Mládež v akci! Zdravá města rozšiřují své aktivity směrem k mladší generaci - 07.07.2014
Doufejme v nejlepší, připravme se na nejhorší - 05.07.2014
Dětský psycholog: Nepodceňujme prázdniny, mohou zafungovat i jako lék - 29.06.2014
Přežijí lesní školky přijetí zákona o dětských skupinách? - 28.06.2014
Víkend s Dětským činem roku si užily děti i VIP patroni - 22.06.2014
Dětské skupiny u zaměstnavatele jako alternativa školkám - 21.06.2014
Kapesné by děti měly mít nižší, aby si zvykly na pocit nedostatku, tvrdí psycholog - 17.06.2014
Ústavní soud upřednostnil střídavou péči o děti rozvedených rodičů - 08.06.2014
Václav Cílek: Děti trpí osamělostí a lék hledají na sociálních sítích - 23.05.2014
V Česku bylo vloni 7527 týraných dětí - 14.05.2014
Školka, kde pojem „inkluze“ dostává lidský rozměr - 30.04.2014
Děti místo stavebnic používají tablety a rostou z nich nešikové - 28.04.2014
Trend na hraně etiky. Obchodní řetězce cílí na děti, slabé místo rodičů - 24.03.2014
Kvůli slazeným limonádám děti nechtějí pít čistou vodu - 15.03.2014
Formy rodiny se proměnily - Linku bezpečí nejvíce zaměstnávají vztahy - 12.03.2014
Děti mají mít právo na místo ve školce, Dienstbier to chce uzákonit - 12.03.2014
Školek je nedostatek. Budou dětské skupiny řešením? - 11.03.2014
Nominujte svého kandidáta na Cenu Gratias Tibi - 07.03.2014
Novinky.cz: Starost o děti je riskantní služba - 08.02.2014
Bolest hlavy u dětí může značit, že jsou šikanovány - 30.01.2014
Prvňáčci chodí půl roku do školy v uniformách - 26.01.2014
Užívat či neužívat léky na hyperaktivitu dětí - 25.01.2014
Česká škola utlačuje dětské mozky, tvrdí neurolog - 24.01.2014
Mozek dívek dospívá v deseti, u chlapců až ve dvaceti - 19.01.2014
Tablety a mobily mohou trvale poškodit zdraví dítěte - 19.01.2014


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
22. 4. 2021, 627x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2021 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> --> --> --> --> Google+