Obnovení pravidelných odvodů je hlavní navrhovanou změnou, s níž počítá nová branná legislativa. Nejde však o obnovení základní vojenské služby: veškerá příprava vojáků v záloze bude v době míru i nadále dobrovolná.

  Odvedení občané se tedy budou moci účastnit cvičení dobrovolně. Vyplývá to z informací uveřejněných na webu Ministerstva obrany České republiky po tiskové konferenci konané 15. dubna 2015 v sídle ministerstva. Právě změny připravované v oblasti branné legislativy byly jejím tématem.

  Od 1. ledna 2017 by se mladí muži a ženy, kteří v tomto roce dovrší 18 let, měli podrobit odvodnímu řízení. Poté budou zařazeni do evidence vojáků v záloze. Odvedeným občanům bude umožněno zúčastnit se dobrovolného vojenského cvičení. To dosud platilo jen u aktivní zálohy. Naopak bude mít každý občan právo odmítnout být odveden z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání.

  Novelu branného zákona a návrh zákona o vojácích v záloze nedávno schválila vláda a v příštím období tyto materiály projedná Parlament ČR. O příčinách změn v dané oblasti hovořili na tiskové konferenci náměstek pro řízení Sekce obranné politiky a strategie MO Daniel Koštoval a zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor František Malenínský. Důvody podle nich spočívají ve změně bezpečnostního prostředí a ve vývoji v branné legislativě ČR za upynulých 15 let.

  Zdroj: www.army.cz


  Více informací lze nalézt v článku publikovaném ZDE


   

  Autor