V Evropském domě v centru Prahy se 18. června 2015 konala závěrečná konference k projektu České rady dětí a mládeže (ČRDM) „SAFE“.
Jeho cílem bylo najít způsob, jak ohodnotit práci lidí, kteří ve svém volném čase a zdarma pracují v dětských, mládežnických či ekologických organizacích. Šlo o to zmapovat ji a sečíst – neboli vyjádřit penězi, „kolik by jinak taková práce normálně stála“, pokud by ji neodvedli dobrovolníci, nýbrž běžní pracovníci v daných profesích. A výsledek pak nabídnout jako východisko k dalším praktickým úvahám. Třeba o případném zohlednění této práce při spolufinancování některých budoucích mládežnických nebo „zelených“ projektů.
Tříhodinové konference se zúčastnilo několik desítek lidí včetně zástupců vedení dobrovolnických organizací na národní úrovni, představitelů státní správy a dalších odborníků. Do mikrofonu hovořili mj. předseda ČRDM Aleš Sedláček, Alžběta Frimmerová z CEV (Evropské dobrovolnické centrum), bývalá náměstkyně ministra školství Eva Bartoňová (Český statistický úřad), odborná mluvčí ČSSD pro vědu, výzkum a inovace Alena Gajdůšková, Jiří Tošner (HESTIA), František Linhart z odboru účetnictví ministerstva financí, ředitel odboru pro mládež MŠMT Michal Urban, ekonomická expertka Pionýra Kateřina Brejchová, Hana Frýdlová z oddělení preventivních programů a dobrovolnické služby MV ČR a další.
Konference byla vlastně vyvrcholením série seminářů, které ČRDM předtím uspořádala ve všech krajích ČR. Ale i ti, kteří některý z nich absolvovali, se v Evropském domě mohli dočkat překvapení. A to hned dvojího.
S tím prvním přišli sami koordinátoři SAFE. Když totiž před konferencí zpracovávali podklady pro závěrečnou prezentaci jeho výstupů, narazili na nápadnou podobnost stěžejního čísla, k němuž dospěli, s hodnověrnými údaji odjinud. Těmi si správnost svých kalkulací de facto ověřili. Dá se tedy odůvodněně tvrdit, že čísla, získaná v rámci SAFE matematicko-statistickými postupy na základě podrobných údajů od dobrovolníků z terénu (v daném případě ze čtyřiatřiceti mládežnických a ekologických organizací), zkrátka a dobře „sedí“. V opačném případě by se totiž spolu s koordinátory SAFE (průměrná mzda za hodinu dobrovolnické práce: po zaokrouhlení 144,- Kč) muselo nezávisle na nich mýlit i Ministerstvo práce a sociálních věcí (průměrná mzda ve vzdělávání: po zaokrouhlení 140,- Kč).
K druhému překvapení došlo na konci konference, během vystoupení zástupkyně ministerstva vnitra. Ta oznámila, že nazítří (tj. 19. 6.) půjde před komisi Legislativní rady Vlády ČR věcný záměr zákona o dobrovolnictví. Ten mj. také řešil otázku ohodnocení dobrovolnické práce. Jeho autoři ovšem dospěli k jinému číslu, o polovic nižšímu než řešitelé SAFE.
Na vnitru zvolili jiný, řekněme pragmatičtější přístup. Nezkoumali, kolik dobrovolníků vykonává ten či onen typ práce a nepropočítávali se s mediány jejich mzdového ohodnocení v daných kategoriích podle standardů Mezinárodní organizace práce – vybrali si jeden z oficiálně vyhlašovaných mzdových ukazatelů (50% průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok) a s ním dále operovali. Úřednice ministerstva vnitra Hana Frýdlová účastníkům konference ozřejmila, že výběr byl proveden tak, aby zvolený ukazatel byl vyšší, než je minimální mzda. A doplnila, že výsledná sazba měla být předvídatelná, jednoduše zjistitelná i aplikovatelná. A že v meziresortním připomínkovém řízení tento bod nikdo nerozporoval.
Má to háček. Ministerstvo vnitra ho zaseklo 10. června 2014 ve své budově Nad Štolou. Tam tehdy svolalo veřejnou diskusi k tezím budoucího zákona o dobrovolnictví. Pozvánkou na diskusi byli obesláni vedle mnoha jiných adresátů i představitelé ČRDM, kteří se jí také zúčastnili (předseda České rady Aleš Sedláček se do diskuse tehdy zapojil, živě a polemicky). Jenže k podobě věcného záměru zákona, do něhož se roční práce ministerských úředníků nakonec promítla, se už obdobná veřejná diskuse nekonala.
O rok později si tedy účastníci závěrečné konference k projektu ČRDM „SAFE“ zapisovali v Evropském domě do svých poznámek dvě různá čísla pojednávající o tom, kolik by stála hodina práce průměrného dobrovolníka. Lidé z České rady dětí a mládeže spolu s kolegy ze Zeleného kruhu míní, že 144 korun. Ministerstvo vnitra dává věcným záměrem zákona k dispozici číslo 71 korun.
Čtenáři a čtenářky ADAMa si mohou zapřemítat, která z těch dvou cifer odráží skutečnost věrněji. Nebo o tom, jaká suma bude figurovat v následném, paragrafovaném znění chystané legislativní novinky.
Prezentaci CEV (v angličtině) naleznete ZDE
Statistiku měření SAFE naleznete ZDE
Prezentaci projektu SAFE naleznete ZDE