Vítěznou alejí osmého ročníku ankety se stala dubová Alej přátelství na jezeře Medard u Sokolova. Získala přízeň 1592 hlasujících.

  Stala se tak nejoblíbenější alejí roku 2018 jak v Karlovarském kraji, tak i v celé republice. Arnika k vítězné aleji na jaře umístí pamětní ceduli.

  Dubová Alej přátelství na jezeře Medard u Sokolova se stala nejoblíbenější alejí roku 2018 „V osmém ročníku soutěžilo 92 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, kterým svůj hlas poslalo více než 9 tisíc lidí. Jedná se o dosud nejvyšší počet nominovaných alejí v historii ankety. Velmi nás těší, že lidé mají o aleje a naši krajinu čím dál větší zájem,“ říká Karolina Kostićová z Arniky.

  Alej přátelství u jezera Medard blízko Sokolova byla vysázena teprve loni. V anketě tedy stejně jako v předchozím ročníku zvítězila mladinká alej. Hlasující tak ocenili snahu místních lidí, kteří vysadili ke stému výročí republiky sto dubů.

  Dubová Alej přátelství na jezeře Medard u Sokolova se stala nejoblíbenější alejí roku 2018 Před mnoha měsíci vznikla v hlavě Josefa Pelanta z Andělské Hory myšlenka, aby v roce 2018, roce stého výročí naší republiky vysadilo sto rodin z Karlovarského kraje alej tvořenou sty stromy. Spolu s členy Rotary klubu z Karlových Varů a dalších sponzorů začali tuto myšlenku realizovat. Každá zapojená rodina přispěla částkou 2500 Kč. Zvyk rotariánů vysazovat stromy ve jménu přátelství a veřejně prospěšných aktivit se datuje od počátku 20. století, píše se v nominaci vítězné aleje.

  Na druhém místě v anketě Alej roku 2018 je alej v Klokotech u TáboraPrvní místa v anketě: 1. Alej přátelství na jezeře Medard – 1592 hlasů
  2. Klokotská alej – 1424 hlasů
  3. Alej Johanky z Rožmitálu – 739 hlasů

  Umístění dalších alejí v hlasování, ale i regionální výsledky najdete zde:
  https://www.alejroku.cz/2018/vysledky-2018


  Anketa Alej roku upozorňuje na význam alejí a stromořadí v tradiční krajině České republiky. Účastí v anketě lidé vyjadřují úctu ke stromům, vnímavost a vztah ke svému okolí, ke svému městu, obci a kraji.
  Třetí místo v anketě Alej roku 2018 má alej Johanky z Rožmitálu Současně je anketa vzkazem pro správce komunikací, představitele obcí a další subjekty, že lidem není zacházení se stromy lhostejné.

  Nominovat je možné jakékoliv stromořadí od klasické zámecké nebo parkové aleje až po stromořadí lemující silnice a cesty, jednostranné i oboustranné.

  Více o problematice Alejí, i o tom, jak lze pomoci, najdete na webu www.alejroku.cz

  Související:
  https://arnika.org/aleji-roku-2018-se-stala-alej-pratelstvi-na-karlovarsku

  https://arnika.org/7-kraju-aleje-vic-kaci-nez-sazi