Více než sto dobrovolníků a dobrovolnic se aktuálně zapojuje do práce Skautského krizového centra Zlín. Donáší nákupy stovce seniorů, ušili a distribuovali tisíce roušek…

  Sedět se založenýma rukama není ve skautské povaze (Skautské krizové centrum Zlín)

  Sedět se založenýma rukama není ve skautské povaze (Skautské krizové centrum Zlín)Sedět se založenýma rukama není ve skautské povaze (Skautské krizové centrum Zlín) Jejich roušky putovaly dokonce až do Itálie. Dále provozují výdejní místo pro ochranné štíty, doručují léky, volají seniorům a nově také zásobují dětské lékaře ve Zlíně a okolí celoobličejovými maskami. Spolupracují s Univerzitou Tomáše Bati, místní vietnamskou komunitou i řadou neziskových organizací.

  „Pracovat organizovaně, práci si v týmu rozdělit, snažit se dělat ji dobře, to se člověk učí ve skautu odmala,” uvádí koordinátor Skautského krizového centra Jiří Robenek. Spolu s dalšími čtyřiceti skauty a skautkami ze Zlína a desítkami neskautských dobrovolníků se od počátku nouzového stavu zapojuje do služby společnosti.

  Sedět se založenýma rukama není ve skautské povaze (Skautské krizové centrum Zlín) Centrum působí ze Zlína, dosah má ale v celém Zlínském kraji. Zlínská pomoc ale putovala také za hranice Česka: do severoitalské Lombardie totiž Centrum poslalo přes čtyři a půl tisíce roušek, které ušili skauti, dobrovolníci z Otrokovic, příslušníci vietnamské komunity nebo Charita Valašské Meziříčí.

  Sedět se založenýma rukama není ve skautské povaze (Skautské krizové centrum Zlín) Podobné dobrovolnické skupiny skautů a skautek fungují v současnosti ve více než stovce obcí Česka (www.skaut.cz/mapapomoci).

  Skautské krizové centrum Zlín má kvůli bezpečnosti dvě působiště, aby při případné nákaze nemuseli svou činnost ukončit všichni dobrovolníci. Jedno z nich je na Univerzitě Tomáše Bati, která skauty a skautky ve službě druhým podporuje.

  A spolupráce se nedávno rozšířila i do odborné oblasti:
  Sedět se založenýma rukama není ve skautské povaze (Skautské krizové centrum Zlín) „V médiích jsme zaznamenali, že ČVUT přišlo s nápadem udělat z potápěčských masek celoobličejovou ochranu pro lékaře – znělo to jako skvělý nápad. Nakoupili jsme tedy v místní prodejně pár desítek masek a požádali jsme o pomoc docenta Staňka z Fakulty technologické. Ten se svým kolegou doktorem Šenkeříkem začal rychle připravovat návrh 3D modelu pro připevnění filtru na masku a během pár dní bylo hotovo. 3D tiskáren vhodných k takovému tisku je jen sedm v celém Česku, jedna z nich nám ale filtr vytiskla a darovala. Hotové masky jsme dodali dětským lékařům, protože vzhledem k věkovému průměru patří mezi ohrožené skupiny,”popisuje Robenek.

  Sedět se založenýma rukama není ve skautské povaze (Skautské krizové centrum Zlín) Pro více než sto seniorů a seniorek ve Zlíně a okolí zajišťují dobrovolníci Centra nákupy, vyzvedávání léků a testovacích proužků na diabetes nebo venčení psů. Věnují se také šití a distribuci roušek: mladší skauti a skautky stříhají a provlékají tkalouny, starší distribuují – celkem zvládli ušít a rozdat šest a půl tisíce roušek. Další tisíce roušek pak šili jiní a skauti je jen rozváželi či roznášeli, případně distribuovali materiál. Skauti rovněž dali k dispozici jednu ze svých kluboven pro 3D tiskaře, jejich ochranné štíty pak na jednom ze svých kontaktních míst rozdávají zdravotníkům a dalším zájemcům.

  Sedět se založenýma rukama není ve skautské povaze (Skautské krizové centrum Zlín) Centrum každý večer zveřejňuje na své facebookové stránce aktualizace, ve kterých shrnuje, co všechno dobrovolníci za daný den zvládli odpracovat:
  „Dnes jsme dokončili revizi institucí pracujících se seniory, znevýhodněnými lidmi či dětmi ve Zlíně, zítra začínáme obvolávat další zařízení z okolí, pokusíme se o postupné pokrytí celého kraje. Za dnešek jsme volali více než 75 lidem ze sociální sféry, lékařům nebo klinikám, abychom zjistili, jestli nepotřebují roušky nebo něco jiného, s čím bychom mohli pomoci,” stojí v jednom z příspěvků.

  Tamtéž jim pak místní lidé i organizace děkují, jako například Charita Zlín: „Vážení skauti, velice děkujeme za vaše nasazení. Jste naprosto úžasní, moc si vaší práce vážíme. Jste pro nás symbolem naděje.”

  Sedět se založenýma rukama není ve skautské povaze (Skautské krizové centrum Zlín) Podobné dobrovolnické skupiny skautů a skautek fungují v současnosti ve více než stovce obcí Česka (www.skaut.cz/mapapomoci). Spektrum činnosti je většinou podobné: šijí a distribuují roušky a materiál, tisknou ochranné štíty na 3D tiskárnách a doručují je zdravotníkům, zajišťují nákupy nebo vyzvedávání léků seniorům, stáčí a distribuují dezinfekci, roznáší infoletáky nebo městské zpravodaje, malují obrázky pro seniory nebo jim volají.

  Na celorepublikové úrovni se pak skautští dobrovolníci zapojují do systému Skautské pomoci, projektu, na němž Junák – český skaut spolupracuje s organizací Elpida. Elpida na své Lince seniorů sbírá poptávky od seniorů a přidává je do webového rozhraní, kde je registrováno přes sedm set dospělých skautů a skautek. (www.skautskapomoc.cz)

  Fotografie Martina Skaličková a Alena Foukalová