Rok 2020 vyhlásil Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Rokem orchidejí. Na jeho závěr připravil pro všechny zájemce o tyto krásné rostliny orchidejové omalovánky.

  Orchidejové omalovánky byly vydány v rámci několikaletého italsko-českého ochranářského projektu LIFEorchids (foto ČSOP)

  Dvanáct druhů evropských orchidejí z pera ilustrátorky Markéty Laštuvkové obsahují omalovánky, které jako malý vánoční dárek na závěr Roky orchidejí připravil Český svaz ochránců přírody.

  Kdokoliv si je může stáhnou ve formátu PDF na www.csop.cz v Aktualitách. V omezené míře jsou k mání zdarma i v tištěné verzi. Možno vyzvednout osobně v Domě ochránců přírody v Praze-Michli (Michelská 48/5) nebo domluvit individuálně na zaslání (prodej@obchudekcsop.cz).

  Samostatné zaslání omalovánek se vzhledem k ceně poštovného a balného příliš nevyplatí, ale pokud byste si objednávali něco z nabídky ČSOP (www.csop.cz ˃ Vydavatelská činnost) nebo třeba dárkové certifikáty kampaní Místo pro přírodu www.mistoproprirodu.cz/darovacicertifikaty či Zvíře v nouzi www.zvirevnouzi.cz/darovaci-certifikaty, rádi k tomu omalovánky Naše orchideje v případě vašeho zájmu přiložíme.

  Rokem orchidejí chtěl Český svaz ochránců přírody upozornit veřejnost, že orchideje nejsou pouze záležitostí tropů, skleníků či prodejen květin, že řada druhů orchidejí roste i kolem nás. Že jsou to rostliny krásné, pozoruhodné, vesměs však velmi ohrožené, které si zaslouží naši pozornost a ochranu. Proto se uskutečnilo 21 exkurzí za orchidejemi naší přírody, proběhla výtvarná a literární soutěž, bylo vydáno 10 tiskových zpráv, veřejnost byla zvána na pomoc orchidejovým lokalitám.

  Na ochraně orchidejí spolupracuje Český svaz ochránců přírody i se zahraničními partnery. V současné době například probíhá několikaletý italsko-český projekt LIFEorchids (www.lifeorchids.eu/cs), jehož cílem je ověřit různé méně tradiční metody záchrany planě rostoucích orchidejí. Proto i omalovánky byly vydány jako česko-italské.


  Projekt LIFEorchids je spolufinancován z programu LIFE Evropské unie.