Darované potraviny a drogistické zboží poputují ihned po sbírce uspořádané 22. dubna t. r. do charitativních organizací poskytujících pomoc zejména osamělým seniorům, rodičům samoživitelům, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů, postiženým či lidem bez domova a v nouzi. Důležitost potravinové pomoci podtrhuje skutečnost, že do sbírky se aktivně zapojuje na lokální úrovni řada neziskových organizací, které ve sbírce vidí prostor pro získaní potravin pro své klienty – Tesco tím dostává svého závazku být dobrým sousedem.

  Na pobočkách Tesco tak budou například pomáhat dobrovolníci z Klokánku Hostivice, Armády spásy či Arcidiecézní charity.

  „Počet lidí v nouzi závislých na potravinových bankách bohužel stále narůstá, jsem proto moc ráda, že se celá síť obchodů Tesco zapojí do letošní jarní sbírky, abychom maximalizovali pomoc potřebným. Nově budou moci zákazníci na vybraných hypermarketech zakoupit u pokladen předpřipravené balíčky, které obsahují základní potraviny vhodné pro darování. Tesco se zapojuje do potravinových sbírek již od roku 2013, a pomáhá tak poskytnout potraviny těm, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Díky štědrosti zákazníků jsme loni ve sbírkách potravin vysbírali více než 227 tun potravin, což představuje asi 541 000 porcí jídla pro lidi v nouzi,“ říká Katarína Navrátilová, generální ředitelka společnosti Tesco Česká republika.

  „Sbírka potravin je pro nás velkým svátkem solidarity a pomoci. Jsme velmi vděční všem zákazníkům, kteří přispívají, byť třeba malým darem, a také dobrovolníkům a zaměstnancům, kteří nám pomáhají v jednotlivých obchodech. Tesco je pro potravinové banky důležitým a dlouholetým partnerem a velmi nás těší společný inovativní přístup, díky kterému je možno nakoupit i on-line formou nebo také nově zakoupit připravené potravinové balíčky. Tato nabídka ušetří zákazníkům čas a současně usnadní další přepravu, vyloučí nutnost potraviny třídit, a tak dojde k urychlení cesty potravin k lidem v nouzi, “ uvádí Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank.

  Tesco své potravinové přebytky daruje i mimo sbírky potravin. Přes potravinové banky daruje i pravidelně během roku. Spolupráce je navázána s organizacemi přímo poblíž prodejen, aby se potraviny dostaly k potřebným co nejdříve.

  Rovněž obchodní řetězec BILLA se i v letošním roce zapojí do celostátní Sbírky potravin se všemi svými prodejnami. Zákazníci mohou na kterékoli prodejně BILLA zakoupit trvanlivé potraviny či drogistické zboží a věnovat je na dobrou věc. Na vybraných prodejnách budou poprvé jako dobrovolníci asistovat při Sbírce přímo sami zaměstnanci řetězce.

  Během Sbírky potravin může každý pomoci potřebným tím nejdostupnějším způsobem, totiž nákupem a darováním trvanlivých potravin a drogistického zboží. Každoročně se díky Sbírce daří pro lidi v nouzi zajistit až několik stovek tun jídla. V loňském jarním kole se celkem podařilo vybrat 325 tun zboží, z toho 50 tun v prodejnách BILLA. Následně se vloni v listopadu při podzimním kole vybralo dokonce 520 tun zboží – zákazníci v prodejnách BILLA z tohoto celkového množství přispěli 57,5 tunami zboží. „Sbírkou potravin můžeme pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce – ať jsou to senioři, samoživitelé, pěstounské rodiny, hendikepovaní nebo lidé bez domova. Chtěli bychom proto touto cestou vyzvat všechny, aby neváhali projevit solidaritu a podali pomocnou ruku těm, pro které potraviny či základní hygienické potřeby bohužel nejsou v dnešní době samozřejmostí,“ uvádí Dana Bratánková, manažerka korporátní komunikace BILLA ČR, která v loňském roce zastávala i pozici manažerky udržitelnosti a koordinátorky Sbírky na straně BILLA ČR.

  Více informací o sbírce potravin najdete na iTesco.cz a billa.cz.


  O Sbírce potravin
  Sbírka potravin je organizována Českou federací potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru. Cílem Sbírky je pomoc domácnostem a rodinám v tíživé situaci, azylovým domům, samoživitelům a dalším znevýhodněným skupinám.


  Zařadil: -maj-

  Autoři