Povodně 2013

Pracovníci Střediska volného času (SVČ) – TYMY se zapojili do povodňové sbírky. Naše pomoc směřovala do Zálezlic – Kozárovic k rodině Adámkové. Tato rodina byla letošními povodněmi velmi citelně zasažena. Vzhledem k tomu, že jí pomáhali již při povodních v roce 2002, byla naše volba jasná. S rodinou Adámkovou udržujeme již deset let kontakt. Při povodních v roce 2002 se této rodině narodil syn Lukášek, kterého jsme nazvali Plaváček. Nyní je Lukášovi již deset let.
Povodně 2013 (foto SVČ - TYMY)Na naši výzvu se do pomoci této rodině zapojili interní pracovníci SVČ, přispěli nám také naši externí spolupracovníci, členové kroužků a také děti a rodiče mateřské školy Sluníčko – Všetuly. Na účet Adámkových jsme zaslali částku 7 245,- Kč. Děkuji všem, kteří se do této pomoci zapojili. Jsme rádi, že jsme mohli konkrétně pomoci lidem, kteří ji potřebovali.

Během červnových povodní se v jednotkách požární ochrany zapojilo do záchranných prací zhruba 30 000 dobrovolných hasičů. Alespoň podle odhadu náměstka starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jaroslava Salivara; počet totiž ještě není definitivní, neboť záchranné akce někde stále pokračují. Jaroslav Salivar to uvedl v rozhovoru pro Zpravodaj Sdružení sportovních svazů ČR, jehož je místopředsedou. Jak konstatoval, pomoc lidem dává činnosti dobrovolného hasiče smysl. „Přitom by nás nejvíce potěšilo, kdybychom si předtím, než si půjdeme stoupnout do studené vody, nemuseli jít koupit vlastní gumáky, rukavice a stříkačku. A když náhodou onemocníme, abychom nebyli vyhozeni z práce,“ dodal Jaroslav Salivar.

Více na www.dh.cz

Letošní červnové povodně, které sužují celou českou kotlinu, začaly stejně jako v roce 2002 na jihu Čech. Skauti byli schopni pružně zareagovat díky zkušenostem, které nasbírali při minulých povodních a dokázali tak vytvořit týmy, které budou pomáhat v postižených oblastech.

„Již v neděli dopoledne jsme viděli, že se řeky začínají zvedat, ale ještě jsme netušili, jak rychlý to bude mít spád. V neděli večer už bylo jasno a my jsme začali žhavit skautské linky a připravovat se na zájem o zapojení se dobrovolníků z našeho hnutí,“ říká František Šotola, koordinátor skautské pomoci v jižních Čechách.

Celý článek:
http://www.budejckadrbna.cz/zpravy/spolecnost/jihocesti-skauti-pomahaji-po-povodnich.html

Společnost Mironet obětem povodní bezplatně vysuší, vyčistí a zprovozní zaplavenou techniku. Nabídka pomoci se vztahuje k LCD televizím, počítačům, notebookům, monitorům, audiotechnice a telefonům. Firma to uvedla ve své tiskové zprávě s tím, že pro záchranu techniky je nutné přístroj jednoduše osušit, případně vyjmout baterii a co nejrychleji dodat IT specialistovi, aby techniku nezničila koroze. Neodborným postupem nelze zaplavenou techniku vysušit tak, aby se zamezilo riziku jejího zničení při zapnutí. IT specialista techniku vysuší, vyčistí vnitřek přístroje vhodnou chemikálií od nečistot, zbaví tištěné spoje oxidace, překontroluje přístroj a až poté jej zapne. V případě okamžitého doručení přístroje je šance na záchranu až 80%, při pozdějším dodání přístroje se pravděpodobnost záchrany rychle snižuje. Přístroj lze zdarma dodat na Mironet centrálu nebo zaplatit za přepravu přístroje přes přepravní službu.
Mironet poskytuje stejnou pomoc osobám postiženým povodní, jako to již udělal při povodních v roce 2002 a 2010. V obou případech byla zachráněna technika v řádu milionů korun, stojí v tiskové zprávě firmy.

Zdroj: http://info2.mironet.cz/o-nas/pomoc-pri-povodnich/147-bezplatna-zachrana-techniky-zaplavene-povodni

Na povodňová konta různých humanitárních organizací už lidé naposílali dohromady celkem 25 milionů korun a tato částka se dále zvyšuje. Během druhého červnového víkendu o tom informoval Český rozhlas (ČRo) s tím, že přispívají jak drobní dárci platbou na zveřejněné účty a prostřednictvím dárcovských SMS, tak také velké firmy. Například organizace Člověk v tísni tak nasbírala podle ČRo téměř 12 milionů, ADRA přes čtyři a Český červený kříž skoro 1,5 milionu korun.
Pomáhat lze mj. i prostřednictvím Nadačního fondu Českého rozhlasu – účet je 888 444 666/0300. Přispět můžete také zasláním DMS ve tvaru DMS ROZHLAS na telefonní číslo 87777. Jedna DMS stojí 30 Kč, z toho 27 Kč jde na pomoc postiženým povodněmi a 3 Kč provozovateli DMS. „My se rozhodneme, kam peníze a na jaké účely budeme posílat. A budeme o tom prostřednictvím vysílání pochopitelně informovat naše posluchače,“ říká generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz