Výsledky Studentských voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021
    Výsledky Studentských voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021

    V pondělí 20. a úterý 21. září proběhly na středních školách po celé České republice Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli „nanečisto“ vyzkoušet volit politické strany, hnutí a koalice, které kandidují do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v blížících se reálných volbách. Platný hlas odevzdalo 40 899 studentů. Do projektu se přihlásilo 335 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 312. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů uspořádal již po dvanácté vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni.

    Studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021, Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha, foto: Josef Rabara

    Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty koalice Piráti a Starostové (30,4 %), za ní následovala koalice Spolu – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 (29,4 %), na třetím místě se umístilo hnutí ANO 2011 (8,5 %) a na čtvrtém místě Strana zelených (7,1 %). Pouze tyto čtyři subjekty získaly více než 5 % hlasů.

    „Po jedenácti letech pořádání Studentských voleb je zřejmé, že volební preference studentů naznačují, jak v dlouhodobější perspektivě dopadnou řádné volby. Strany, jejichž obliba u studentů trvale narůstala, se dostávají nahoru i ve skutečných volbách. A naopak, strany s opačnou trajektorií výsledků ve volbách nanečisto, jdou dolů ve volbách skutečných,“ uvádí ředitel vzdělávacího programu JSNS a iniciátor tzv. „voleb nanečisto“ v ČR Karel Strachota a dodává:

    „Zároveň platí, že se značně liší volební preference studentů v různých typech škol. Gymnazisté volí výrazně jinak než jejich vrstevníci na středních odborných školách a ještě víc se liší výsledky na učilištích.“

    Kompletní výsledky Studentských voleb 2021 jak za celou Českou republiku, tak v rozdělení podle krajů a typů škol (gymnázia, střední odborné školy a učiliště) a přehled výsledků všech uplynulých Studentských voleb najdete na webových stránkách JSNS v sekci www.jsns.cz/studentske-volby-vysledkyFotografie ze škol je možné si prohlédnout va stáhnout z galerii.

    Jak volby probíhaly

    Studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021, Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha, foto: Josef Rabara

    Možnost volit měli studenti starší 15 let ze škol, které se do Studentských voleb zapojily. Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jednotlivé politické strany, hnutí nebo koalice, které v reálných volbách kandidují. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga. Ten po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování. To zajišťovala výzkumná agentura Kantar Millward Brown.

    Význam a cíle Studentských voleb

    Studentské volby jsou vzdělávacím projektem. Jejich cílem je přiblížit středoškolákům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systém České republiky a podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí jak mezi studenty navzájem, tak mezi studenty a jejich vyučujícími či rodiči. V neposlední řadě je jejich cílem také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách. Na přípravu, průběh a zveřejnění výsledků nemá vliv žádný politický subjekt.

    Autoři