V pondělí 20. a úterý 21. září proběhly na středních školách po celé České republice Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli…
Participace
Jak zapojit děti a mladé lidi do rozvoje jejich okolí? Tématu utváření vztahu dětí a mladých lidí k místu, kde…
V pondělí 20. a úterý 21. září 2021 se na středních školách po celé České republice konají Studentské volby. Středoškoláci…
Covidová doba podle Martina Fendrycha velmi názorně nastínila základní příčinu nezájmu mladých lidí kolem dvacítky o politiku. „Proč? Na mladé…
„Nastupující generace by si měla uvědomit, že právo volit je čest, ne otrava. Že pokud nás v naší zemi něco…
Česká pirátská strana s hnutím Starostové a nezávislí, jakož i koalice SPOLU, tvořená Občanskou demokratickou stranou, TOP 09 a Křesťanskou…
Díky simulační hře „Evropský parlament pro studenty – MééEU“ středoškolští studenti v rolích virtuálních europoslanců rozhodují o EU. Hodnotí ekonomickou situaci Řecka, předkládají návrhy o pravidlech využívání obnovitelných energií, nebo o kouření na veřejných místech.
Do simulační hry přibližující dění v Evropském parlamentu se od října 2009 zapojilo téměř 100 studentů, kteří diskutují a virtuálně rozhodují o stejných tématech jako skuteční europoslanci. Díky portálu www.dvorek.eu mohou o svých názorech publikovat nejen diskusní příspěvky, ale i články a informace o vlastních tzv. miniprojekech. Nejaktivnější hráči pojedou na studijní cestu do Evropského parlamentu v Bruselu.
Na co se můžete těšit? Další informace na :
http://participace.cz//index.php?option=com_content&task=view&id=134&Itemid=60
Podpořit účast mládeže na místním a regionálním životě je smyslem návrhu ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové, podle něhož by měli mít možnost volit do obecních zastupitelstev mladí lidé od 16 let. Ministryně Stehlíková toto téma otevřela 4. září 2008 na tiskové konferenci, jíž se za Českou radu dětí a mládeže (ČRDM) zúčastnil její předseda Aleš Sedláček. Za dobrý příklad participace označila ministryně mj. spolkový život v dětských sdruženích a v prostředí dětských parlamentů.
V Rakousku jako v první zemi Evropy budou moci v parlamentních volbách hlasovat mladí lidé od šestnácti let.
Německý spolkový kruh mládeže je ještě radikálnější: prosazuje aktivní volební věk už od 14 let!
Volební právo pro šestnáctileté jako součást volební reformy schválila v březnu rakouská vláda.