V pondělí 20. a úterý 21. září 2021 se na středních školách po celé České republice konají Studentské volby. Středoškoláci budou vybírat z politických stran, hnutí a koalic, které kandidují ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů pořádá již po dvanácté vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni.

    Kromě samotného volebního aktu se budou studenti seznamovat se základními principy demokracie, volebním systémem, volebními programy a kandidátkami jednotlivých kandidujících subjektů, a to prostřednictvím informačních materiálů, dokumentárních filmů, navazujících aktivit a debat.

    Zapojené školy mají od pořadatele k dispozici materiály potřebné k uskutečnění voleb: hlasovací lístky, pokyny pro voliče, pokyny pro volební komise, publikaci ke Studentským volbám, plakáty Studentských voleb a nálepku na volební urnu.

    Podrobné informace o projektu a výsledky z minulých ročníků najdete na zde.

    335 zapojených škol

    K letošním Studentským volbám se registrovalo 335 škol. Jedná se o gymnázia, střední odborné školy a učiliště. Školy se do projektu přihlašovaly dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. Zapojit se měly možnost všechny střední školy v ČR.

    „Největší zájem o Studentské volby projevila stejně jako ve všech uplynulých studentských volbách gymnázia. Přihlásilo se jich 173. Naopak nejmenší zájem je ze strany středních odborných učilišť, u kterých evidujeme 33 přihlášek,“ hodnotí zájem škol Karel Strachota.

    Výsledky Studentských voleb nejen za celou Českou republiku, ale i v rozdělení na jednotlivé kraje a typy škol (gymnázia, SOŠ, SOU), zpracované sociologickou výzkumnou agenturou Kantar Millward Brown, budou zveřejněny v úterý 21. září v podvečerních hodinách. 

    „Studentské volby se konají od roku 2010 před vybranými reálnými volbami. Průzkumy potvrzují, že hlasování ´nanečisto´ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách,“ uvádí Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS, který projekt Studentské volby před jedenácti lety inicioval, a dodává: „Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a volebním systémem. Učí se rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky v předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii. Chápou význam vlastní aktivní účasti ve volbách a procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi.“

    Do voleb mají možnost se zapojit všechny střední školy. Volit mohou studenti starší 15 let. Organizaci na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu.

    Pozn.: Čas zveřejnění výsledků se odvíjí od nahrání výsledků za jednotlivé školy do systému a následné rychlostí jejich zpracování výzkumnou agenturou Kantar Millward Brown.

    Autoři