Brigáda, nebo happening? Obojí. Pražské zahájení třídenního celorepublikového projektu 72 hodin, plného dobrovolnických akcí, proběhlo v přívětivém slunečném počasí a pohodové náladě.

    Na čtyřech místech hlavního města se postupně objevilo několik desítek mladých lidí s košťaty, hráběmi, škrabkami, kbelíky, plastovými pytli na odpadky… a s chutí něco prospěšného udělat „pro lidi, přírodu a místo, kde žiješ“.

    Třetí ročník projektu 72 hodin začal úklidem na pražském Senovážném náměstí (foto Jiří Majer) Třetí ročník projektu 72 hodin začal úklidem na pražském Senovážném náměstí (foto Jiří Majer)A tak se zametalo na Senovážném náměstí; v parčíku na Florenci se strhával nelegální výlep, uklízelo se na cyklostezce na Rohanském nábřeží a hrabalo se listí a sázela se lípa v parku u Belvederu poblíž Pražského Hradu. „Letošní zahájení se mi líbí, protože dorazilo hodně dobrovolníků. Třetí ročník projektu 72 hodin začal úklidem na pražském Senovážném náměstí (foto Jiří Majer) Místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka odpovídá na otázky reportérce TV Prima (foto Jiří Majer)Někteří z nich jsou cizinci, protože v rámci 72 hodin probíhají i mezinárodní výměny. A mám také radost, že náš projekt zajímá média; v tomto ohledu se nám v loňských dvou letech dařilo jenom trochu, a myslím si, že letos se to povedlo,“ okomentoval během práce na Florenci start třetího ročníku dobrovolnického maratónu místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka.

    Brigádníkům se o dobrou náladu na zahájení 72 hodin starala dvojice hudebníků DJ Swing Garden a Dave Trumepteer (foto Jiří Majer) Čas od času došlo i na taneční kreace (foto Jiří Majer)Kromě práce při něm došlo i na spontánní taneční kreace – to když to „rozbalila“ dvojice hudebníků ve složení DJ Swing Garden a Dave Trumpeteer, která vyhrávala brigádníkům, kde to jen šlo. K pracantům z řad pořádající České rady dětí a mládeže (ČRDM) se přidali dobrovolníci z ciziny – konkrétně šlo o mládež z Maďarska, Rakouska, Bosny a Hercegoviny a ze Švýcarska – a také a studentky a studenti karlínského gymnázia, které se zmíněné akce pravidelně účastní.

    Strhávání nelegálního výlepu v parčíku na Florenci (foto Jiří Majer)Strhávání nelegálního výlepu v parčíku na Florenci (foto Jiří Majer) Mnozí z nich měli na sobě projektová trička, vyrobená speciálně za tímto účelem. O to, aby se zásilky s bleděmodrobílými triky dostaly také k partám dobrovolníků v různých jiných částech naší republiky, se zdarma postarala partnerská kurýrní firma Geis; podobně Pražské služby Strhávání nelegálního výlepu v parčíku na Florenci (foto Jiří Majer)nabídly organizátorům k dispozici pár svých multikár… Do výčtu partnerů 72 hodin náleží ještě Dopravní podnik hl. m. Prahy, ministerstvo školství a vydavatelství Mindok.

    72 hodin - práce na Rohanském nábřeží (foto Jiří Majer) Pod pojmem 72 hodin se ukrývají tři dny dobrovolnických aktivit probíhajících ve všech krajích české republiky. Letošní ročník je v pořadí již třetí a zapojilo se do něj přes 21.000 dobrovolníků ve více než 430 projektech. 72 hodin - práce na Rohanském nábřeží (foto Jiří Majer)„Máme z toho obrovskou radost: ta čísla rok od roku rostou – a věřme, že to tak bude pokračovat i v dalších letech,“ poznamenal Ondřej Šejtka. Projekty přitom mají rozmanité zaměření, od sociálně dobročinných (probíhají většinou v domech pro seniory nebo Klokáncích) přes obvyklý úklid a zkrášlování blízkého okolí až po vysloveně ekologické (čištění koryt vodních toků, úklid lesoparků apod.). Sázení lípy v parku u Belvederu (foto Jiří Majer)„Zahajovací akce je v plném proudu; jsem s ní velmi spokojený a věřím, že se bude líbit lidem. Skupina brigádníků, která uklízela na Rohanském nábřeží (foto Jiří Majer)Přál bych si, aby vzbudila jejich zájem nejen o projekt 72 hodin, ale o dobrovolnictví obecně,“ dodal místopředseda České rady dětí a mládeže.

    Více informací se lze dozvědět na projektovém webu www.72hodin.cz

    Autoři