Je to výzva! Přijali jsme výzvu. Objevily se nové výzvy… Slovo, které se tak často skloňuje v médiích i v docela obyčejných hovorech, už úspěšně aspiruje na klišé. Víme pořád ještě, co vlastně znamená či znamenat může? Archa číslo 6/2023 na to zkusila hledat odpovědi u některých spolků, jež se zabývají prací ve prospěch dětí a mládeže.

    „Do soutěže se zapojilo 24 základních škol. Nejlepší dvojice se probojovaly ze školních přes regionální kola až do celorepublikového finále. Otázka finále zněla: ‚Jak motivovat české občany k vyšší volební účasti?‘ Na tu se nejlépe podařilo odpovědět žákům z nižšího stupně Gymnázia Šlapanice, a stali se tak celkovými vítězi. Byla to výzva? Rozhodně. A to nejen pro nás, ale především pro debatéry. Museli posbírat odvahu mluvit před lidmi. Museli se naučit dovednosti z nespočtu oblastí, jako jsou argumentace, rétorika, kritické myšlení, mediální gramotnost nebo týmová práce.“
    Příklad uváděný předsedkyní představenstva Asociace debatních klubů Barborou Lacinovou v jejím úvodníku k poslednímu letošnímu číslu Archy je jen jedním z mnoha, na které tam natrefíte.

    Postaraly se o to spolu s dalšími členskými organizacemi České rady dětí a mládeže (ČRDM), respektive krajských rad pod její „střechou“ Junák – český skaut (kupř. Svojsíkův závod), Česká tábornická unie (Víc než jen brána), Royal Rangers (Hobiti na hřišti), Aikido Praha Vinohrady (Naše léto s aikidem), Společenství harmonie těla a ducha (Bylo to prima, byla to výzva), Asociace turistických oddílů mládeže (Chlebová pec u tomíků) nebo Pionýr (Říjnová výzva).

    „Od roku 1997, kdy do schránek dětských domovů přišlo první číslo Zámečku, změnil časopis osudy mnoha opuštěných dětí. Některé inspiroval ke studiu na vysoké škole, další naučil finanční gramotnosti a pro stovky kluků a holek se stal dutou vrbou, které se svěřily se svým životním příběhem. Časopis, který má v průměru 100 stran, teď prošel velkou proměnou, aby se přiblížil svým dětským čtenářům a obstál v konkurenci Instagramu, TikToku a dalších hitů mladé generace,“ napsal Vladislav Sobol z Duhy Zámeček (Změnil se, aby ustál digitální výzvy).

    „Dnes mám tu čest v Poslanecké sněmovně hostit první Republikové fórum parlamentů dětí a mládeže. Chceme společně najít cestu, jak lépe reprezentovat mladé lidi v politickém rozhodování a zajistit, že celostátní i regionální politika bude aktivně řešit jejich problémy,“ pronesl poslanec Viktor Vojtko (STAN) 9. listopadu t. r. v prostorech Poslanecké sněmovny PČR. Převzal záštitu nad akcí organizovanou a koordinovanou ČRDM – a vy se o Republikovém fóru můžete dozvědět více v nové Arše.

    Městská část Praha 6 odhalila 11. září v Zelené ulici v pražských Dejvicích pamětní desku skautu Jiřímu Navrátilovi u příležitosti jeho nedožitých stých narozenin. „Byl duší a tělem skautem. Byl členem protinacistického odboje a aktivně se v květnu 1945 podílel na Pražském povstání. V roce 1949 se účastnil spolu s dalšími skauty nepodařeného pokusu o protikomunistický převrat a byl odsouzen za velezradu na dvacet let odnětí svobody,“ připomněl starosta šestého pražského obvodu Jakub Stárek. Jiří Navrátil strávil léta v jáchymovských uranových dolech. Propuštěn byl na amnestii v r. 1960.
    Reportážně laděný článek o odhalování zmíněné pamětní desky naleznete rovněž v šestém letošním sešitu Archy.

    A co ještě? Je toho rozhodně víc, jak možná zjistíte v elektronické verzi Archy přiložené níže…

    A tak snad už jen závěrem anketní otázka a komu za jeho ochotnou odezvu touto cestou ještě jednou děkuji: Jakou pro Vás důležitou výzvu jste v životě přijali? Můžete si přečíst, jak odpověděli výtvarník a nakladatel Tomáš Řízek, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja a knihkupec Jan Becher.


    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…

    Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím online formuláře

    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.

    Zařadil: -maj-

    Autor