Poslední letošní Archa, ta s číslem 6/2021 a tématem Neformální formou, je tu. Prolíná se v ní formální a neformální vzdělávání, a to z mnoha úhlů pohledu dětských a mládežnických spolků a dalších formací. Obsahově do ní přispěli táborníci z ČTU, Společenství harmonie těla a ducha (SHTD), Asociace debatních klubů, ochranáři z ČSOP, Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, Hodina H, lidé z Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem, tomíci a jiní.

    „Ne každý mladý člověk má takové zázemí, aby si mohl dovolit zahraniční zkušenost. Zde je mimo jiné důležitá i role organizací pracujících s mládeží, které mohou pomoci tuto zkušenost zprostředkovat, podpořit mladého člověka v jeho poznání. Delegáti a delegátky z Programu (Mladých delegátů ČR do OSN) mohou navštěvovat různé akce, školy, sdílet svoji zkušenost a informovat o OSN. Prožitek to bude ale vždy zprostředkovaný. Musíme se tedy snažit o to, aby podobný prožitek ´rozšířeného obzoru´ mělo pokud možno co nejvíce mladých lidí,“ napsal ve svém úvodníku Václav Kříž, garant zmíněného projektu.

    Jinou podobu neformálního vzdělávání nabízí v duchu programových zaměření svých organizací třeba Kateřina Tomanová z České tábornické unie (Otisky rozvíjejí kreativitu), Barbora Lacinová z Asociace debatních klubů (Debatování formální i neformální) nebo třeba Lenka Mahdalová z Tandemu (Hranice, otevři se!).

    Ztratili jsme, anebo získali?, zamýšlí se nad uplynulými dvěma roky předseda SHTD, zaměřeného na pomoc zdravým, ale především zdravotně a sociálně oslabeným jedincům,  Vladimír Bílek. „Jsme průkopníky rozumné volnočasové inkluze, která spojuje zdravé s nemocnými, bohaté s chudými, chytré s retardovanými, bílé, černé, žluté… Tak, jak je tomu ve skutečném životě,“ zobecnil.

    Vedoucí analytik České rady dětí a mládeže (ČRDM) Jan Husák ve svém textu (Revize RVP začínají) pojímá revize rámcových vzdělávacích programů jako příležitost k posílení propojování formálního a neformálního vzdělávání. Soňa Polak připravila dvoustranu Stromy Anežky České po 10 letech, opřenou o fotky a příběhy pamětních lip z projektu ČRDM. Malá ukázka? Tady je: „Naše lípa byla vysazena přímo v zámeckém parku, kde krásně roste. Nazvali jsme ji Pohádkovou lípou, protože do kořenů děti vložily různé obrázky oblíbených pohádek a pohádkovou knížku. Doufáme, že až jí bude sto let, tak bude u ní lavička, kde se lidi posadí a budou poslouchat v ševelu listí jednotlivé pohádkové příběhy,“ prozradil Josef Solár, ředitel DDM Rychnov nad Kněžnou.

    A co dalšího si můžete v nové Arše přečíst? Například to, že spolek Fakescape získal v říjnu jako první český zástupce Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany. Nebo to, že Pionýr má nové vedení, když dlouholetého předsedu Martina Bělohlávka, který již znovu nekandidoval, vystřídal Dušan Pěchota. Nebo že se mladé delegátky do OSN Bára Kvasničková a Kristýna Šůsová, zastupující mj. Českou radu dětí a mládeže, zúčastnily listopadového klimatického summitu COP26 ve skotském Glasgow…

    Na anketní otázku Je Vám bližší spíš formální, anebo neformální styl jednání? odpověděli folkový a trampský zpěvák, kytarista, textař a písničkář Jaroslav Samson Lenk a Hana Bergmanová Klímová, spisovatelka, ilustrátorka a výtvarnice. Děkuji jim i touto cestou za ochotu – a čtenáře zvědavé na jejich odpovědi odkazuji na stranu 23.

    Ani to však není zdaleka všechno, což si lze snadno ověřit v níže připojené elektronické verzi, „listováním“ napodobující časopis.

    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…

    Elektronická verze Archy je na internetovém serveru ADAM.cz uveřejňována pravidelně. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy v elektronické podobě lze prostřednictvím formuláře na adrese
    http://shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa

    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.

    Autor