„Každý, kdo pracuje s dětmi, vedoucí oddílu či spolkový funkcionář, umí plno věcí, které se snaží, co nejlepší formou předat dětem.

    Těm, které v ideálním případě převezmou jeho dobrovolnou práci. Měly by být za deset, dvacet let na jeho místě a učit – nebo pomáhat učit – nové děti v kroužcích, klubovnách a oddílech všemu tomu, co se právě tam samy naučily,“ píše v úvodníku nového čísla Archy člen Představenstva České rad dětí a mládeže (ČRDM), Vlastimil Jura ml. z Českého svazu chovatelů.

    Že to není vždy snadné, a už vůbec ne samozřejmé, se jeho z podnětného zamyšlení, nadepsaného titulkem …jako hobby, dozvíme vzápětí. „Způsobů, jak formovat děti díky jejich hobby, je asi tolik, kolik je rodičů a funkcionářů dohromady. V rámci naší mateřské organizace už pár let bojujeme o to, aby si mládež mohla o sobě rozhodovat sama a volit své zástupce. Nemyslím tím jen děti, ale i ty, kteří s nimi pracují a znají jejich myšlení a potřeby. Místo toho nám všichni ostatní, kteří s dětmi nepracují, říkají, že oni přece vědí naprosto přesně, co ty naše děti chtějí, protože oni už mají své vlastní děti a sami byli dětmi. A vedoucí–praktik jim těžko vysvětlí: aby se takový člen mohl realizovat v jakémkoliv spolku, potřebuje si rozhodovat o těch aktivitách trochu sám a ne mít jen o mezení a zákazy. Praktik to ví: děti a jejich výchova jsou zase jeho hobby.“

    Jak se poznání obsažené v poslední citované větě projevuje v běžné spolkové činnosti, zkouší zmapovat druhý letošní sešit tištěného zpravodaje ČRDM. Organizace AIESEC do něj přispěla článkem Edison, strakonický Podskaláček statí Proč nás tak baví být (s) dětmi? a Asociace turistických oddílů mládeže, resp. TOM Sůvy příspěvkem nazvaným Turistický oddíl jako něco víc. A nejsou zdaleka samy.

    „Tahle práce není jenom zaměstnání, je to naše poslání,“ myslí si kupříkladu Jana Papcunová ze zapsaného spolku Blízký soused, který se na základě křesťanských principů programově věnuje volnočasovým aktivitám pro děti a mládež převážně romského původu ze sociálně vyloučených lokalit. „Naše práce není ´jenom´naplnění volného času dětí. Je to jedna strana mince, na její druhé straně je vzdělávání. A tohle se u nás děje skrze kroužek deskových her, výtvarný kroužek, hudební kroužek, doučování, výlety do ZOO, bazénu, vystoupení na Rombohu, skrze pomoc maminkám, které se ocitly v problémech. To vše pomáhá budovat důstojný život Romů mezi námi.“ Jaromír „Jager“ Vaněček (Česká tábornické unie) se zase podělil se čtenáři Archy o dojmy z tábornického víkendu s námětem trampských výrobků, na nezapomenutelnou zimu s Apaluchou, hluboko v Rychlebských horách, zavzpomínal elév Prázdninové školy Lipnice Tomáš Mrkvička a na plnění Orlích per v Lize lesní moudrosti upozornily Kamila Lunerová – Maqiyémi s Jitkou Koutenskou – Woapewin.

    V nové Arše si můžete přečíst také rozhovor s Pavlem Trantinou o jeho bruselské misi; představí se vám Česká asociace studentů psychologie, od Hnutí Brontosaurus se dozvíte, co jsou to Brďo oddíly…
    Zjistíte také, že Sněmovna schválila novelu zákona o dětských skupinách – s tím, že jejich registrace bude dobrovolná, že v Lucerna Music Baru odstartoval pátý turnus projektu Kecejme do toho a že na anketní otázku vztaženou k jejich hobby si našli čas archeolog českého komiksu Tomáš Prokůpek, šermířka Eva Havranková a herečka Jana Trojanová.

    Ve „dvojce“ Archy je toho ke čtení a k prohlížení ovšem ještě víc – jak nejspíš sami poznáte, pokud nasměrujete svůj kurzor trochu níž…

    Zajímalo by vás, co jsme psali v minulých číslech Archy? Klikněte si na ně…

    Vyšla Archa číslo 1/2015. Svým obsahem je značně „nízkoprahová“ Vyšla „sametová“ Archa č. 6/2014 Archa č. 5/2014 píše o letních táborech. A nejen o nich Čtvrtou letošní Archou je rozšířený „speciál“ o Bambiriádě 2014 Archa č. 3/2014 se věnuje zážitkové pedagogice Archa 2/2014 píše o spolcích, které umějí dělat „z nevýhody výhodu“


    #zpravodaj_Archa

    ARCHA Archa je název nekomerčního bezplatného zpravodaje o výchově a využití volného času dětí a mládeže, který od roku 1999 vydává Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Archa vychází v tištěné podobě a v elektronické verzi, uveřejňované na internetovém serveru ADAM.cz. Svým obsahem Archa plní především roli „výkladní skříně“ ČRDM, jejích členských sdružení a jejich rozmanitých aktivit. Jedinečnost Archy tkví v tom, že dlouhodobě a soustavně nejen mapuje události důležité pro mikrosvět spolkové práce s dětmi a mládeží, ale přichází i s vlastními tématy, k nimž hledá – a nachází – „zpětnou vazbu“ ze zmíněných sdružení. V Arše se lze dočíst o mnoha uskutečněných projektech, k nimž náleží kupř. „Sametky“, „Cena Přístav“, „72 hodin“ nebo dříve „Bambiriáda“, „Stromy Anežky České“ apod. Své místo ve zpravodaji Archa mají i články o akcích úžeji spjatých s nadnárodní mládežnickou formací Evropské fórum mládeže, jejímž členem ČRDM je (kupř. „Strukturovaný dialog – Kecejme do toho“), respektive o akcích s výrazně evropským přesahem – „Evropské karty mládeže EYCA“ aj.).

    Všechna čísla Archy najdete ke stažení ve formátu PDF na stránce www.crdm.cz/archa kde naleznete také tematické oblasti, jimž se budou věnovat další plánovaná čísla.
    Informaci o nových číslech Archy můžete získat rovněž prostřednictvím služby RSS feed. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím formuláře na adrese shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa.

    #casopisarcha #crdm

    Autor